Psihoterapija je za svakoga.
Početna seansa
Naša prva seansa bit će inicijalna konzultacija na kojoj ćemo se upoznati i ja ću se raspitati o tome što vas dovodi na terapiju, kao i istražiti vaše probleme koji se javljaju.
Procijenit ću vaše specifične potrebe i imat ćete priliku postavljati pitanja kako biste odlučili želite li započeti terapiju sa mnom.
Prva je seansa zapravo važan trenutak za odgovor na sva pitanja ili nedoumice koje imate u vezi s procesom. To je također prilika da shvatite osjećate li se ugodno u otvaranju sa mnom; a ja da procijenim mogu li vam pomoći.
Objasnit ću vam kako radim i razgovarat ćemo o opcijama koje su vam dostupne, od dugotrajne terapije do kratkoročnog savjetovanja. Napustit ćete sobu s jasnom idejom što možete očekivati od našeg zajedničkog rada.
Kako pomaže psihoterapija?
Psihoterapija može vam pomoći rješavati razne probleme, na primjer:
Osjećaj depresije, praznine ili izgubljenosti
Doživljavanje napadaja panike, tjeskobe ili stresa
Biti zaglavljen u problematičnim obrascima ponašanja
Borba sa prošlošću
Žalovanje
Razne fobije.
Što je transakcijska psihoanaliza?
Eric Berne osnovao je TA kasnih 1950-ih.
Transakcijska analiza je metoda koja se koristi za analizu ovog procesa transakcija u komunikaciji s drugima. Zahtijeva da budemo svjesni kako se osjećamo, razmišljamo i ponašamo tijekom interakcija s drugima.
TA je prepoznao da se ljudska osobnost sastoji od tri "ego stanja,"; od kojih je svaki cijeli sustav mišljenja, osjećaja i ponašanja iz kojeg međusobno djelujemo. Ego stanja roditelja, odrasle osobe i djeteta te interakcija između njih čine temelj teorije transakcijske analize.
Eric Berne je predložio da je disfunkcionalno ponašanje rezultat samoograničavajućih odluka donesenih u djetinjstvu u interesu preživljavanja. Takve odluke kulminiraju u onome što je Berne nazvao "životnim scenarijem", predsvjesnim životnim planom koji upravlja načinom na koji se život živi.
Promjena životnog scenarija cilj je psihoterapije transakcijske analize.